MARPHO

Ahoj,

tohle je web nadšeného fotoamatéra.
K focení se vracím po mnoha letech fotonicnedělání (foto far niente), s pořádnou trémou a pokorou. Naposledy jsem vyrážel před svítáním do ještě noční Prahy nebo za ranního kuropění k mlhou zahalené řece někdy v roce 1980.
Znáte to. Vstanete za tmy a vyrazíte fotit, na místě jste včas před rozbřeskem, máte v hlavě poměrně jasnou představu, co a jak. Domů se vracíte se stovkami fotek na kartě a s napjatým očekáváním, s rozechvělou nadějí, že alespoň jedna bude taková, jakou dychtíte vytvořit.
A pak si prohlížíte jednu fotku za druhou a zjistíte, že bude možná dobrých pár fotek, které snadno spočítáte na prstech jedné ruky.
Těchhle pár fotek tedy ve Photoshopu zdokonalíte, moříte se s tím hodiny.
Jakžtakž spokojeni s výsledkem je pošlete do světa. Ale jen to uděláte, už Vás užírají pochyby, jestli se budou líbit také někomu jinému. Vám se najednou už nelíbí, nejste s nimi spokojeni, nejraději byste je smazali. Ale jiné nemáte. A tak netrpělivě čekáte na reakce.
Já nechci fotit skutečnost kolem sebe. Toužím udělat fotku, ze které bude vyzařovat nálada, kterou jsem v okamžik stisknutí spouště cítil, moje okamžité duševní rozpoložení a neopakovatelnost té chvíle. Je mi úplně jedno, co fotím – přírodu, město, portrét, věci …….. Zachycení dojmu, nálady je jediné, co mě zajímá.

Mým velkým a nedostižným vzorem je zejména Vincent van Gogh a také impresionisté. Malovat ale vůbec neumím. Zbývá mi tedy zkusit zachytit okamžik stisknutím spouště.

Může to dopadnout různě:

  • podaří se. Z fotky vyzařuje nálada okamžiku, všichni to cítí a jsou unešeni.

Tak takhle to nikdy nedopadne, to vím.

  • fotka alespoň mně, kdykoli se na ní podívám, připomene atmosféru chvíle, kdy jsem jí fotil. Ostatním se bude moc a moc líbit, tak, že by si tuhle fotku pověsili zarámovanou jako obraz na zeď svého bytu.

Krásná představa. Kdyby se splnila, budu nadšený

  • výsledkem bude prostě hezká fotka. Lidé si jí prohlédnou, možná řeknou „fakt dobrý“ a to bude všechno.

Hm. Snad, doufejme, většina mých fotek.

Budu rád, když si prohlédnete moje alba. Snad se Vám alespoň několik fotek zalíbí.
A těším se na Vaše, jakékoli, ohodnocení.

Martin Jan Junek